Alanyagroup.com: Antalya Gezilecek Yerler

“Attalos Yurdu” fehvaına gelen Antalya, II. Attalos aracılığıyla kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir süre hür halde bulunan site, yalnız ardından korsanların eline geritir. M.Ö. 77’bile Bey Servilius Isauricus aracılığıyla Roma topraklarına tıkızlmış ve M.Ö. 67’bile Pompeius’un donanmasına üs olmuştur. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı ziyaret etmesi ile şehrin gelişmesi esenlanmıştır. Bizans egemenliği esnasında piskoposluk merkezi olan site, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve mehabetli bir tekâmül göstermiştir. Yapılan arkeolojik hafriyatlara nazaran Antalya ve çevresinde, günümüzden 40 bin sene önce dahi insanoğluın yaşadığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en doğru yeridir” dediği şehre gdolayıyoruz şimdi sizi. Her sene milyonlarca evcil ve yabancı turiste ocak sahipliği yaratıcı Antalya, tarihi ve kültürel turizme rabıta duyanlar derunin tam bir gezim cenneti! Gün süresince pek çok medeniyete ocak sahipliği yaratıcı bu nadide site, beyaz bayraklı plajları ile bile olabildiğince pop. Antik kentleri, kendine saf lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden doğru 13 yeri sizin derunin listeledik. Eğer siz bile yaz tatili derunin bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız seyahat niyetınıza bu yerleri eklemenizi referans ediyoruz. İşte birbirinden dörtköşe Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi içinlayacak ilk arazi Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile müşterek hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, ardından belli bir süre korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin ardından bölgede arazi meydan surlar vâsiletilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Gine bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı ziyaret etmiş ve Antalya’nın pop Üç Bapları kurma edilmiş. Yalnız sokaklarını gezmenin üstelik çok dörtköşe başüstüneğu Kaleiçi, tarihi dokular beyninde gezmekten afiyet alanlar derunin adeta biçbilimselş kaftan. Yürüyüş rotanızda rağmenıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuklu izleri ile tarihe sefer edebilir ve hat kenarlarındaki hediyelik pırtı dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her sene evcil ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi başarıyor. Antalya’nın Kemer ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda arazi meydan katıksız tül kaynağından binlerce senedir çıhun alevler eski Yunan Mitolojisi’ne nazaran farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye nazaran, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde ahii Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyen” fehvaına gelen Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan güruhlen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Kendisine sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline zehirr ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında yaşayan aslan esaslı, keçi gövdeli, uzun hayvan kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile mücadelemaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile cenk etmek derunin yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı kavuşum yedi defa dibine gönderir. Lakin Chimera gömüldüğü kavuşum 7 defa şeşndan alevler saçcevher devam değer. Rum’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye nazaran hala yanan alevler, Chimera’nın kavuşum yedi defa dibinden fışkıran alevleridir. Öte yandan Bellerophontes’in zaferini tebrik etmek derunin Olympos’da bir yarış kombinasyon edilir. Atletler Chimera’nin hırsiyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Böylelikle, günümüzde hala devam eden Olimpiyat Oyunları’nın Rum’daki ilk örneğine şehadet edilmiş evet.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Tarihi Sayaç Kulesi şehrin tam göbeğinde arazi kırmızıır. Tarihi cihannüma, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm aracılığıyla dürü edilmiştir. II. Köleülhamit’in tahta çıkışının 25. seneı anısına Said Paşa aracılığıyla yaptırılan Sayaç Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye vekil burçlarında arazi kırmızıır. Antalya Sayaç Kulesi`nin zeminden tepe noktasına ulaşan yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. Yıprak zamanlarda baştan aşağı il konstrüksiyonı dövme demirden bir vakit mekanizmasına ehil olan kulenin saati 1974 yılında yine bileğdavranıştirilmiştir. Yıprak vakit mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir muazzez kabartmasının arazi aldığı bir çan kalıktır. Sayaç Kulesinin kuzey doğrultuında ise çıkıntı halinde bir güçlü arazi kırmızıır. Bu demirin davranışlevi ise idam edilen kişsonra tarih boyu halka teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin orantı kısımlarında arazi kırmızııyor. Taban Yorgi gayrı ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda binaldığı hesap edilen kilise Bizans dönemine ilgili. Tarihi binanın dini açıdan önemi pozitifnca piskoposluk haline getirilmiş. Kale sınırlarında Selçuklulara ilgili sıfır yek kitap olmasının kanatı dizi Alanya’nın Türk-İslam dönemi öncesinden günümüze ulaşan ender binalarından biridir. Ana özelliği hala korunan kilise içinde bozma olan fresk izlerine rastlamak mümkün. Kilise günümüzde bir kül halinde sıyanet şeşna alınmıştır.

Alanya airport transfer

Gazipaşa Transfer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir